Maateaduste olümpiaadi juhend 2024/2025 õppeaastal
Üldsätted
Maateaduste olümpiaadi korraldab Tallinna Tehnikaülikooli Eksami- ja olümpiaadikool ja Geoloogia Instituut (edaspidi: TalTech). Maateaduste olümpiaad toimub kahes voorus (eelvoor ja lõppvoor) ning võisteldakse ühes vanuseastmes: 10.–12. klassi õpilased. Olümpiaadi sisuliseks läbiviimiseks moodustatakse TalTechis maateaduste olümpiaadi žürii (edaspidi: žürii).
Kontseptsioon
Maateaduste olümpiaad on gümnasistidele mõeldud loodusteaduslik võistlus, mille eesmärk on mõista Maad ühe tervikliku süsteemina. Olümpiaad pakub rakenduslikke ja loomingulisi ülesandeid ning hõlmab mitmeid valdkondi nagu geoloogia, kliima, okeanograafia ja keskkonnateadused. Ülesannete edukas lahendamine eeldab teadmisi põhikooli ja gümnaasiumi geograafia, füüsika ja keemia õppekavast ning hea analüüsivõime olemasolu. Mõnedes valdkondades, nagu näiteks geoloogias, on ülesannete temaatika laiem geograafia õppekavas käsitletavast. Süvendatud tähelepanu leiavad sealhulgas geoloogilise aja, Maa süvaprotsesside, keskkonnamuutuste ja maapõueressurssidega seotud teemad. Olümpiaadi ülesannetes pööratakse tähelepanu eelkõige loodusteadusliku uuringu olemuse avamisele, probleemide lahendamise ja järelduste tegemiste oskuste arendamisele. Väiksem osakaal on erinevate valdkondadega seotud faktiteadmistel.
Eesmärgid
Maateaduste olümpiaadi eesmärgid on:
- tõsta õpilaste huvi maateaduste, sh geoloogia, okeanograafia ja keskkonnateaduste vastu;
- kasvatada ühiskondlikku teadlikkust ja populariseerida maateaduste valdkonda laiemalt;
- tõhustada maateaduste alaste teadmiste ja oskuste omandamist;
- parendada maateaduste õpetamist koolis ja motiveerida õpetajate ainealast enesetäiendust;
- propageerida ideede vahetamist ja koostööd maateaduste valdkonnas ja vastavate erialade õpetamisel;
- innustada ja toetada maateadustes andekaid õpilasi ning arendada nende võimeid;
- süvendada andmekaeve- ja analüüsi oskusi;
- õpilaste ettevalmistamine rahvusvahelistel maateaduste olümpiaadidel osalemiseks.
Korraldus
Maateaduse olümpiaadi eelvoor koolides toimub 21. märtsil 2025 (reede) kell 12.00-13.30 TalTech Moodle keskkonnas ning lõppvoor 12. aprillil 2025 (laupäev) TalTechis.
Olümpiaadile registreerumine toimub TalTechi olümpiaadikooli kodulehel. Registreeruda võivad kõik Eesti üldhariduskoolide gümnaasiumiõpilased (10.–12. klass).
Ülesanded on eesti keeles. Olümpiaadi töökeel on eesti keel, st kogu žürii poolt edastatav info on eestikeelne.
Tulemused avalikustatakse TalTechi kodulehel taltech.ee/olumpiaadikool/olumpiaadid-ja-voistlused/maateaduste-olumpiaad ja maateaduste olümpiaad kodulehel mto.ee ning parimatega võetakse personaalselt ühendust. Lõplikud tulemused vormistatakse protokollidena. Olümpiaaditööd arhiveeritakse õppeaasta lõpuni.
Küsimused, mida käesolev juhend ei reguleeri, on žürii pädevuses. Žürii ametlik kontaktaadress on maateadused@taltech.ee.
Eelvoor
Maateaduse olümpiaadi eelvoor koolides toimub 21. märtsil 2025 TalTech Moodle keskkonnas olevast teoreetilisi küsimusi koondavast testist. Olümpiaaditesti lahendamine nõuab Maa sfääridega (litosfäär, hüdrosfäär, atmosfäär, biosfäär) seotud nähtuste ja protsesside tundmist ning arusaamist loodusteaduslikest mudelitest. Moodle keskkonnas olev test avatakse kell 12.00 ning testi tegemiseks on aega maksimaalselt 1.5 tundi. Test on eesti keeles.
Eelvoorus osalemiseks on vajalik õpilaste eelnev registreerimine õpetaja poolt vahemikus 17.02.2025 kuni 13.03.2025 (k.a). Eelvooru registreerimislink on leitav TalTechi olümpiaadikooli kodulehel: taltech.ee/olumpiaadikool/olumpiaadid-ja-voistlused/maateaduste-olumpiaad.
Pärast registreerimisperioodi lõppu saadetakse õpetajatele täpsem info TalTech Moodlesse sisenemise kohta ja eelvooru testile (Moodle kursusele) registreerimise võti. TalTech Moodlesse sisenemiseks on igal õpilasel vajalik ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-ID olemasolu. TalTech Moodlesse ja olümpiaadi eelvooru testile/kursusele peavad õpilased registreerima hiljemalt 20.03.2025.
Olümpiaadi eelvooru ülesandeid on õpilastel lubatud lahendada ainult õpetaja juuresolekul ilma kõrvalisi abimaterjale kasutamata (nt nutiseadmed või kaasõpilase/õpetaja abi). Eelvooru sooritamise asukohtade (koolide) arv ei ole piiratud, kui on täidetud õpetaja juuresoleku tingimus. Õpetaja peaks oskama õpilasi aidata Moodle kursusele sisselogimisel ja tehniliste probleemide tekkimisel.
Eelvooru hindamine ehk olümpiaaditööde parandamine toimub Moodle keskkonnas automaatselt. Maateaduste olümpiaadi eelvooru tulemused kuulutatakse välja hiljemalt 25. märtsil.
Lõppvoor
Maateaduste olümpiaadi lõppvoor (ehk riiklik voor) leiab aset 12. aprillil 2025 algusega kell 11.00 Tallinna Tehnikaülikoolis (Ehitajate tee 5, Tallinn).
Olümpiaadi lõppvooru teoreetiliste ja praktiliste ülesannete lahendamine nõuab loovat ning analüütilist mõtlemist ning oskust rakendada põhikooli ja gümnaasiumi geograafia, füüsika, matemaatika ja keemia kooliprogrammist omandatud teadmisi. Praktiline osa sisaldab kivimite, mineraalide ja fossiilide määramist.
Lõppvooru kutsutakse 20 õpilast. Lõppvooru kutsututega võetakse personaalselt ühendust ning nende nimed avalikustatakse TalTechi kodulehel taltech.ee/olumpiaadikool/olumpiaadid-ja-voistlused/maateaduste-olumpiaad ja maateaduste olümpiaadi kodulehel mto.ee.
Olümpiaadi ülesandeid lahendavad õpilased individuaalselt ilma kõrvalisi abimaterjale kasutamata (nt erinevad nutiseadmed jms).
Lõppvooru parimad kuulutab välja olümpiaadi žürii koondpunktisumma alusel hiljemalt nädal pärast olümpiaadi toimumist.
Rahvusvaheline maateaduste olümpiaad
Rahvusvaheline maateaduste olümpiaad (IESO) toimub 2025. aasta augustis. Olümpiaadi lõppvooru kuni neljal edukamal õpilasel, kes on nooremad kui 19 aastat (rahvusvahelise olümpiaadi toimumise hetkel), on võimalus kandideerida rahvusvahelise maateaduste olümpiaadi meeskonda. Meeskonda pääsemiseks tuleb läbida Tallinna Tehnikaülikooli poolt korraldatav eelkoolitus ning võistkonda pääsemise eelduseks on hea inglise keele oskus.
Žürii koosseis
Žürii esimees: Alvar Soesoo (TalTechi professor)
Liikmed:
- Siim Veski (TalTech professor)
- Rutt Hints (TalTechi vanemteadur)
- Aarne Männik (TalTechi kaasprofessor tenuuris)
- Päivo Simson (TalTechi olümpiaadiõppe peaspetsialist)
- Leeli Amon (TalTechi nooremprofessor)
- Sirli Sipp Kulli (Eesti Geoloogiateenistuse direktor)
- Tarmo All (Eesti Geoloogiateenistuse nõunik)
- Krete Roopõld (Tartu Ülikooli geoloogia õppekava magistrant)
- Piret Karu (Tallinna Reaalkooli geograafiaõpetaja, vaatlejaliige)
Olümpiaadi info ja kontakt
Olümpiaadi info avaldatakse TalTechi olümpiaadikooli kodulehel taltech.ee/olumpiaadikool/olumpiaadid-ja-voistlused/maateaduste-olumpiaad ja maateaduste olümpiaadi kodulehel mto.ee. Olümpiaadiga seotud täiendavat infot on võimalik saada maateadused@taltech.ee.
Eritingimusel ülikooli kandideerimise info on leitav TalTechi kodulehel taltech.ee/eritingimustel-taltechi.
Maateaduste olümpiaadi läbiviimist toetab Haridus- ja Teadusministeerium.